مجمع عمومی فوق العاده:
اغلب نکاتی که در مباحث قبل دربارۀ مجمع عمومی نخستین و مجمع عمومی عادی مطرح نمودیم، در مورد مجمع عمومی فوق العاده نیز صادق است. در واقع مقررات این سه مجمع بسیار به هم نزدیک است، از جمله: تشریفات دعوت، اکثریت لازم برای تصمیم گیری، الزامی بودن تصمیمات و غیره… بنابراین، از تکرار قواعد مشترک در این مجامع خودداری نموده و به نکاتی که خاص مجمع عمومی فوق العاده است، می پردازیم۱
بند اول. صلاحیت های مجمع عمومی فوق العاده
قانون گذار در ماده شش آیین نامه اجرایی قانون تملک آپارتمان ها مقرر نموده است: “در صورت استعفا، فوت، عزل یا حجر مدیر (هیأت مدیره) قبل از انقضای مدت مجمع عمومی فوق العاده به منظور انتخاب جانشین تشکیل خواهد شد”.
هم چنین بر اساس تبصره ماده شانزده آیین نام اجرایی قانون تملک آپارتمانها در صورتی که سه نفر یا بیشتر از اعضای هیأت مدیره به جهات فوق از هیأت مدیره خارج شوند، مجمع عمومی فوق العاده باید به منظور تجدید انتخاب هیأت مدیره تشکیل شود.
بنابراین، وظایف مجمع عمومی فوق العاده منحصر به موارد فوق الذکر است و این مجمع نمی تواند به حقوق فردی شناخته شده برای مالکان خدشه وارد کند. مانند این که او را از حق رأی دادن یا شرکت در جلسات محروم نماید. مجمع عمومی فوق العاده نمی تواند تصمیماتی اتخاذ کند که در صلاحیت مجمع عمومی عادی است، مانند: تفویض اختیار به مدیران برای انعقاد قرارداد لازم به منظور ادارۀ ساختمان.

 

——————————————————

۱٫حقوق تجارت، ج ۲، ص ۱۲۶٫

Share on linkedin
Share on facebook
Share on telegram
Share on whatsapp
‫2 نظرها
 1. Avatar

  سلام
  آیا مجمع فوق العاده به درخواست هئیت مدیره یا بازرسان یا درخواست کتبی ۱۰ نفر از مالکین می تواند تشکیل شود

  • Avatar

   با سلام

   موضوع مجمع فوق العاده در قانون آمده و در این مورد موضوع مهم است نه تعداد درخواست کنندگان

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • معادله زیر را به جهت حفظ موارد امنیت سایت، کامل کنید: * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.