سوالات متداول | پایگاه اطلاع رسانی مجتمع های مسکونی - هوميار
صفحه نخست | سامانه هومیار | سوالات متداول | تماس با ما | درباره ما                به نام خدا
پایگاه اطلاع رسانی مجتمع های مسکونی – هوميار
(امروز دوشنبه, ۶ خرداد , ۱۳۹۸ )
خوش آمديد (ورود به سيستم)(کاربر جدید)
سوالات متداول

[wp_super_faq show_categories=true]

تاريخ: ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ نويسنده: راهبر سایت | نظرات[۱۲]


۱۲ نظر »

 1. مدیر اپارتمان ۲۴ واحده هستم که ۱۴ واحد دارای پارکینگ می باشند و۱۰ واحد دیگر بدون پارکینگ می باشند حالابرای ساختن درب های پارکینگ ودربهای مشاع هزینه راچگونه تقسیم کنیم
  لطفا جواب را به ایمیلم بفرستید باتشکر

  نظر توسط مدیر آپارتمان — آبان ۲۲, ۱۳۹۲ @ ۲:۱۸ ق.ظ

 2. حقوق و تعهدات و همچنین سهم هر یک از مالکین قسمت هاى اختصاصى از مخارج قسمت هاى مشترک، بر اساس نسبت مساحت قسمت اختصاصى به مجموع مساحت قسمت هاى اختصاصى تمام ساختمان ( به غیر از هزینه هایى که به دلیل عدم ارتباط با مساحت زیر بنا، به طور مساوى تقسیم مى شود و در ماده ٢٣ آئین نامه ، نحوه ى اجرای آن توضیح داده شده است) معین مى شود.
  طبق ماده ۴ قانون تملک آپارتمان ها، اگر پارکینگ هاى ساختمان، مشاع باشد, به روش فوق باید عمل شود، اما اگه پارکینگ ها اختصاصی بوده به نحوی که در سند مالکیت هر آپارتمان به شکل اختصاصى درج شده باشند، تمام هزینه هاى مربوط به آن، به عهده ى مالکِ ملکِ خواهد بود و نه دیگران.
  مشاعات نیز تابع قانون فوق است، مگر آنکه نوعِ استقرار آن، باعث استفاده اختصاصی بخش خاصى از مالکین، از آن شده باشد. در این صورت، هزینه هاى حفظ و نگهدارى آن بخش به عهده ى استفاده یا استفاده کنندگان خواهد بود (طبق تبصره ى ٣ ذیل ماده ۴ آئین نامه). حیاطِ ساختمان یا بالکن یا تراسِ مجموعه هم که در متن تبصره، ذکر شده از باب حصر نیست و از بابِ تمثیله. (موارد مشابه را نیز شامل می شود).
  بنا بر این در سوال فوق، اگر پارکینگ ها برای آن ۱۴ واحد اختصاصىِ باشند، هزینه هاى ساخت در و یا امکانات دیگر که مربوط به پارکینگ می گردد، به عهده مالکین پارکینگها خواهد بود و بنا به سهم هرکدام بین ایشان تقسیم خواهد شد.
  اگه در هاى مشاع هم بگونه ای نصب شده باشند که مورد استفاده تمامی مالکین باشند و نه بخش خاصی از آنها،بنا بر ماده ى ۴ قانون و ماده ى ٢٣ آئین نامه با رعایت ماده ى ٢۵ همین آئین نامه( عادى بودن هزینه براى استفاده، حفظ و نگهدارى) تمامی هزینه ها توسط کل مالکین پرداخت مى گردد.

  آرش صالحی – وکیل پایه یک دادگستری

  نظر توسط آرش صالحی — آبان ۲۵, ۱۳۹۲ @ ۱:۳۱ ب.ظ

 3. با سلام.
  ۱- با توجه به اینکه دسترسی به همه مالکین(مثلا مالکین واحدهای خالی) امکان پذیر نیست و آدرس و شماره ای از آن ها در دست نیست. آیا مالک غایب با توجه به دعوت نشدن به مجمع (نخستین)، حق اعتراض به مصوبات را دارد؟

  ۲- آیا دعوت پیامکی مورد قبول است؟
  با تشکر

  نظر توسط رامین — اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۶ @ ۶:۳۰ ب.ظ

 4. با سلام

  بهترین راه، مصوب نمودن روش اطلاع رسانی به مالکین در اولین مجمع ساختمان است.
  طبیعتا اگر مالکی را به مجمع دعوت نکرده باشند می تواند به مصوبات آن معترض باشد.

  هومیار

  نظر توسط راهبر سایت — اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۶ @ ۶:۵۲ ب.ظ

 5. باسلام
  آیا مستاجر می تواند طبق قانون و با ارای سایر ساکنین مجتمع که اکثریت مستاجر می باشند بعنوان هئیت مدیره ساختمان انتخاب شوند
  و اینکه مستاجر می تواند بدون موافقت نامه کتبی هیئت مدیره انتخاب کند و تشکسل جلسه جهت انتخاب هیئت مدیره ساختمان دهند

  با تشکر

  نظر توسط علیرضا کولیان — خرداد ۴, ۱۳۹۶ @ ۷:۴۳ ب.ظ

 6. با سلام

  جلسه مجمع با حضور مالکین و یا نمایندگان آنها باید صورت پذیرد. مستاجر هم برای انتخاب در هیات مدیره منعی ندارد.

  نظر توسط راهبر سایت — خرداد ۷, ۱۳۹۶ @ ۹:۳۲ ق.ظ

 7. با سلام . مدیر یک مجموعه ۲۵ واحدی هستم . یکی از واحدها خانمی است که ۸ سال است شارژ نداده و بالغ بر ۸ میلیون تومان بدهی دارد . هیئت مدیره قبلی ، بدون رعایت قانون ، آب و برق او را قطع کرد و خود هیئت مدیره با شکایت ایشان ، محکوم شد . در این هیئت مدیره ، با اخذ وکیل و رعابت بندهای قانونی ، از وی شکایت قانونی در رابطه با عدم پرداخت شارژ صورت گرفت . قاضی پرونده در ظاهر ایشان را (بصورت کلامی) محکوم نمود ولی در رای صادره ، اذعان داشت با توجه به اینکه هیئت مدیره ثبت رسمی نشده است و فاقد ماهیت حقوقی میباشد شکایت را رد کرد و ایشان را پیروز کرد !! (دلیلش را خدا میداند ) . این در حالی است که با امضای ۲۳ نفر از ساکنین ، هیئت مدیره رسمیت یافته بود و اینجانب برای ثبت حقوقی اسامی هیئت مدیره ، به سازمان مسکن و شهرسازی مراجعه نمودم ولی این سازمان اذعان داشت به هیچ وجه هیچ هیئت مدیره ساختمانی ، ثبت حقوقی در هیچ نهادی نمیشود ! با این قانون های متضاد و رای کاملا غیر منطقی قاضی ، ایشان به ریش همه ساکنین میخندد و میگوید شارژ نمیدم هر کاری میخواهید بکنید . اخیرا چند تن از ساکنین نیز به ایشان تاسی کرده و ایشان نیز از پرداخت شارژ خودداری نموده اند و به این صورت ، بی نظمی مالی شدیدی حاکم شده ، بطوریکه چند بار آب و گاز قطع شده بدلیل عدم پرداخت بدهی . لطفا راهنمایی بفرمائید چطور میتوانیم از این مالک ، بدهی معوقه شان را اخذ کنیم ؟

  نظر توسط مجید — مرداد ۱۲, ۱۳۹۶ @ ۱:۲۰ ق.ظ

 8. سلام
  با فروضی که مطرح کرده اید، رای قاضی خیلی عجیب است.
  بهتر است در شورای حل اختلاف محله خودتان، شکایت را ثبت کنید و پیگیری نمایید
  به احتمال زیاد موفق خواهید شد
  ما را هم بی خبر نگذارید
  موفق باشید

  نظر توسط راهبر سایت — مرداد ۱۲, ۱۳۹۶ @ ۱۰:۲۴ ق.ظ

 9. سلام
  من میخواهم از اپارتمانم بعد از ۳ سال بلند بشوم
  هر ماه هم شارژ خود را مرتب پرداخت کردم
  الان تکلیف پولی که تو صندوق اپارتمان جمع شده چیست ؟
  با تشکر

  نظر توسط پیمان — مرداد ۱۵, ۱۳۹۶ @ ۱:۱۱ ق.ظ

 10. با سلام
  مبلغ اندوخته صندوق ساختمان جهت مصارف جاری ساختمان است و معمولا قابل بازپرداخت نیست مگر انکه مصوبه ای در این خصوص در مجمع ساختمان وجود داشته باشد.

  نظر توسط راهبر سایت — مرداد ۲۱, ۱۳۹۶ @ ۷:۳۶ ق.ظ

 11. با سلام
  در مجتمع ما واحدهای تجاری هنوز تکمیل نشده ولی واحد های اداری تحویل شده واحدهای تجاری در طبقات دوم تا چهام هستند و اداری پنجم به بالا نحوه تسهیم برق مشاعات به چه صورت است.
  سپاسگزار

  نظر توسط مرتضی — اسفند ۱۴, ۱۳۹۶ @ ۹:۲۳ ق.ظ

 12. با سلام

  برق مشاعات معمولا به روش تقسیم بر تعداد واحدها، تسهیم می شود. مگر آنکه استفاده از برق مشاعات برای واحد یا واحدهای خاصی بیشتر از عرف باشد

  نظر توسط راهبر سایت — فروردین ۲۰, ۱۳۹۷ @ ۱۲:۱۲ ب.ظ

---

ثبت يک نظر

معادله زیر را به جهت حفظ موارد امنیت سایت، کامل کنید: * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.